BEL VE BOYUN AĞRILARINI TETİKLEYEN FAKTÖRLER

BEL VE BOYUN AĞRILARINDA HACAMATIN FAYDALARI

BEL VE BOYUN AĞRILARINI TETİKLEYEN FAKTÖRLER

BOYUN VE BEL AĞRILARINI TETİKLEYEN ETKENLER


BOYUN FITIĞI NEDİR ? NASIL OLUSUR ?

Boyun ağrısının en önemli nedenlerinden biri olan boyun fıtığı, omurlar arasındaki disk dediğimiz yapının, zorlanma, ağır kaldırma gibi aktiviteler sonrasında etrafındaki liflerin yırtılarak sinir kanalına doğru çıkıntı yapmasıdır. Özellikle masa başı ve ofis çalışanları boyun fıtığı açısından risk altındadırlar. Belirtileri genellikle boyun, sırt ve kol ağrısıdır. Bu ağrı hareketle, ağrı kaldırmakla, öksürük ve hapşırıkla artar, kola doğru yayılım gösterir. Sinir kökü hasarına bağlı olarak elde ya da kolda uyuşma , karıncalanma ve güç kaybı gelişebilir.
 

 

BEL FITIĞI NEDİR?

Omurganız jöle benzeri bir maddeden yapılmıştır. Yumuşak disklerle tamponlanmış olan omurlar 26 kemikten oluşur. Bu diskler omurganızı hareket ettirmenize ve eğilmenize izin veren şeydir. Fakat iki omurga arasındaki bir disk yerinden çıkmaya başlarsa, çevredeki sinirleri tahriş edebilir ve aşırı ağrıya neden olabilir. Bu da bel fıtığı dediğimiz durumu açıklar.

BEL FITIĞI NEDEN OLUR?

Bel fıtığı çoğu zaman, kademeli, yaşlanma ile ilişkili yıpranma ve disk dejenerasyonu adı verilen gözyaşıdır. Yaşlandıkça, omurilik diskleriniz su içeriğinin bir kısmını kaybeder. Bu onları daha az esnek ve daha küçük bir gerilme veya bükülme ile yırtmaya daha eğilimli yapar.

Bazen, bacaklarınızı ve bacak kaslarınızın yerine sırt kaslarınızı kullanarak büyük, ağır nesneleri kaldırmaya çalıştığınızda kaldırma sırasında meydana gelen büküm ve dönme gibi olaylar fıtık bir diske yol açabilir.


 

Hacamat Tedavisi Ağrıları Gideriyor 
 

Baş, bel ve boyun ağrısı başta olmak üzere bütün ağrıların tedavisinde hacamat olumlu sonuçlar veriyor. Hatta psikolojik sorunlara bile çare oluyor.  
Hacamat özellikle bu disk yapısının iyi kanlanması noktasında etkili bir uygulama. Bu disk kanlanmasıyla daha işlevsel hale geliyor. Bununla beraber o bölgedeki dolaşımın güçlenmesi ile beraber kasların canlanması ve kasların yine o omurga yapısını stabilize edecek hale gelmesiyle hacamat son derece fayda sağlamış oluyor. Özellikle de hacamatla egzersiz birlikte uygulandığında bilhassa bel ve boyun fıtıklarında çok çarpıcı sonuçlar aldığımızı hem bizler hem de hastalarımız birlikte gözlemliyoruz.

 

Herkes Hacamat Yapabilir mi?

Evet, isteyen herkes hacamat yapmayı öğrenebilir. 

Hacamat Eğitimleri genelde 1 günlük olup 1 günde hiç bir sağlık eğitimi olmayan dahi hacamat ve sülük uygulamasını yapmayı öğrenip kendi ailesine yapabilecek seviyede öğrenebilir.

En iyi Hacamat ve Sülük kursları

Hacamat Enstitüsü: Türkiye’de bu işi en iyi şekilde yapan Hacamat Enstitüsü başta Türkiye olmak üzere dünya genelinde 17 farklı ülkede hacamat ve sülük eğitimi veren bir kurumdur. Hacamat Ensitüsü güncel kurslarını https://hacamatenstitusu.com.tr tıklayıp takip edebilir veya +90 532 301 10 46 arayabilir veya dünya geneli whatsapp iletişimden yazabilrisiniz.

 

Süleyman Gök: Hacamat Enstitüsü kurucusu olup nerdeyse 20 değişik ülkede eğitim vermiş Dünya’nın en çok satan hacamat kitabı yazarı ve Dünyanın en tecrübeli Hacamat eğitmenidir. Süleyman Gök bey Genelde tüm Avrupa ve Amerika olmak üzere tüm dünyada hacamat eğitimi ve sağlık altyapısı olanları ise Hacamat Eğitmeni olarak yetiştirmektedir. 

Süleyman Gök iletişim +49 157 316 344 33 Avrupa, +1 714 909 46 66 Amerika Birleşik Devletleri

Uzm. Dr. Mete Öztürk. iletişim +90 532 301 10 46 WhatsApp

Türkiye’de hemen her ilde hem hacamat uzmanı hemde  hacamat eğitimi almak istiyorsanız sizi hacamatta başarıya ulaştıracak bir eğitmen ile yol çıkarsanız daha başarılı olursunuz. 

Uzmanlığını fizyoloji alanında yapmış doktor Mete ÖZTÜRK hem hacamat yapılışı hemde hacamatın fizyolojisini anlatan en iyi Hacamat eğitmenlerinden biridir. 

Uzm. Dr. Mete ÖZTÜRK bey Geleneksel Tıp alanında nerdeyse 40 dan fazla alanda eğitmenlik eğitimi belgesi olan birisi olmakla beraber en çok başarılı olduğu alanlar arasında 

Hacamat ve Sülük Eğitimi

Hemşire, Fizyoterapist  ve Doktorlara yönelik Hacamat Eğitmenliği eğitimi

Akupunktur Eğitimi

NLP ve Hipnoz Eğitimi (Telkin ve İslami esaslar kuralları çerçevesinde)

Hacamatçılar için Fizyoloji eğitimi

Hacamatçılar için Pataloji eğitimi

en uzman oldupu alanlar arasındadır.

Geleneksel Tıp Akademisi: Yönetim kurulu başkanlığını Uzm. Doktor Mete ÖZTÜRK tarafından yapılan ve Dünyada tüm Geleneksel Tıp alanında çalışma yapan uzmanları bir araya getiren uzmanları bulup yetiştirme vizyonu olan bir kurumdur. 

Hacamat eğitimini Geleneksel Tıp Akademisinden de alabilirsiniz.

Uzm. Dr. Jinekolog Meryem Keleş