Tıbbı Sülük Tedavisi 1001 Derde Deva

Tıbbı Sülük Tedavisi

SİZ ALLAH IN BİR LÜTFU MUSUNUZ KARA HEKİMLER

Anadolu’da   yıllardır  “kara  hekim”  diyorlar. İngilizler  “canlı  eczane”  Almanlar  “hazır ilaç” diye  isimlendirdiler onları. Evet   sülükten  bahsediyoruz.  “ıyyy”  deyip okumaktan vazgeçmeyin sakın!  Faydalarını öğrenince, onları yakından tanıdıkça, adı şifa ve duaile birlikteanılan buhayvanları kimbilir belkide çok seversiniz!

Tıbbi   amaçlı, sülük  kullanılarak  yapılan  tedavi  şekline  Hirudoterapi   denir.  Hirudoterapi, eski  çağlardan  beri  insanlar  tarafından  kullanılan  bir tedavi  yöntemidir.Sülük tedavisi ile ilgili ilk kaynaklar M.Ö. 15. Yüzyılda yaşamış Babil’li hekimlere kadar gitmektedir.Yine Hindu mitolojisine baktığımızda Hindistanlıların ve Mısırlıların da sülüğü hastalıkları tedavi etme amacıyla kullandıklarını biliyoruz.İbn-i Sina’nın kitaplarında da sülük tedavisi yerini almıştır. Özellikle İbn-i Sina deri hastalıklarının tedavisinde sülüklerden faydalanmıştır.

Günümüzde sülük tedavisi

Günümüzde sülük salgıladığı enzimler sayesinde  “benzeri bulunmayan” bir tedavi  yöntemi  olarak  kabul  edilmektedir.Almanya ‘da 400 ü aşkın Hirudoterapi  Kliniği vardır.

Avrupa ‘da  yılda 100 milyon  sülük  kullanılmaktadır.Amerika’da sülük tedavisi uygulayan hekimlerin kurduğu derneğin 1000 ‘den fazla üyesi vardır ve 2004 ‘de Amerikan İlaç ve Gıda  Dairesi  ( FDA)  sülük tedavisini  kabul  etmiş ve Avrupa ‘daki  gibi eczanelerde satılmasına  izin vermiştir.

Türkiye de ise;  T.C.  Sağlık Bakanlığı 2007 yılı Kasım ayında Tıbbi Sülük kullanımını koruyucu, tamamlayıcı ve önleyici tıp alanında kabul etmiş,  bazı üniversite hastanelerinde, ortopedi ve plastik cerrahi kliniklerinde kullanılmaya başlanılmıştır.

Peki;  35 beyni, 270  civarında  dişleri ve  ağızlarında  üçgen  bıçakları  bulunan, vücutlarında hiç kemik ve kıkırdak bulunmayan  bu canlılar  vücudumuzu  nasıl etkilemektedir?

Sülüğün etkinliği üç ana temele dayanır.Bunlar;

 • Mekaniksel etki (Gırtlakları   altındaki salgı bezlerinde   bulunan  enzimleri  bünyemize    enjekte  etmesi mekaniksel  )
 • Biyolojik etki (Hepimizin bildiği gibi   sülüğün  kan emerek  tedavi  etmesinden  dolayı kan alma işleminin  insan vücudunda  oluşturduğu   biyolojik  )
 • Refleks etki (Refleks uyarımlar ileakupunktur etkisi yapmaları)Sülükler   120 den fazla   enzimlerini  insan vücuduna  enjekte ederler.

Bu  salgı  adeta  birçok  ilacın  karışımı  gibi  etki  gösterir.Tıbbi  sülüğün  salgısı  anti bakteriyel,ağrı kesici,antiromatizmal,tansiyon  düzenleyici, antidepresan,  antioksidan,  kas   gevşetici,bağışıklık sistemini   düzenleyici gibi  birçok  etki  gösterdiği yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur.

Sülük Tedavisinin Uygulandığı Hastalıklar

 • Yüksek tansiyon ve yüksek nabız
 • Kalp damar tıkanıklığı
 • Sinüzit
 • Sinir iltihabı
 • Epilepsi
 • Selülit
 • Ameliyat yara izleri
 • Hemoroit
 • Egzama ve Sedef
 • Göz Hastalıkları

 

TÜRKİYE’NİN VE AVRUPA’ NIN EN PROFESYONEL HACAMAT EĞİTİM  KURUMU OLAN HACAMAT ENSTİTÜSÜ NÜN  DÜZENLEDİĞİ EĞİTİMLERE KATILARAK; sülükler hakkında daha fazla bilgi, beceri ve tutum kazanabilirsiniz.

HACAMAT ENSTİTÜSÜ EĞİTMENİ: HEMŞİRE ZAHİDE İNCE

İLETİŞİM : 0 533 527 66 77

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir